Jak efektywnie uczyć się programowania

Jak efektywnie uczyć się programowania

Nauka programowania podobnie jak każda nowa umiejętność wymaga zaangażowania, determinacji oraz chęci rozwoju. Jak uczyć się programowania żeby było to efektywne? Czy można kierować się standardowymi metodami nauki? Czego warto unikać, aby nauka programowania była jak najbardziej efektywna? Odpowiedź na te i inne pytania w tekście poniżej.

Czego unikać przy nauce programowania?

Nauka programowania mimo wspólnych cech z nauką każdej innej czynności ma również różnice. Jedną z podstawowych różnic między nauką programowania a nauką innych rzeczy jest niepowodzenie w przypadku nauki na pamięć. Jest to metoda wyjątkowo nieefektywna w przypadku programowania. Nie warto marnować czas, energię oraz chęci na klasyczne uczenie się określonych fraz na pamięć, bo po początkowej teoretycznej wiedzy, którą należy przyswoić programowanie, składa się przede wszystkim z myślenia, rozwiązywania problemów i reagowania na określoną sytuację. Nie ma możliwości nauczenia się na pamięć określonych czynności i dopasować je do pojawiających problemów. W takim razie jak się nauczyć programowania? Należy przede wszystkim w odpowiednim stopniu przyswoić teorię, a praktyczne aspekty zdolność rozumowania i wyciągania wniosków przyjdzie wraz z regularnym działaniem.

Zobacz:   Free Code Camp – czy warto iść na darmowy bootcamp?

Jak uczyć się programowania? Odpowiednie przygotowanie

Przed rozpoczęciem nauki programowania warto ustalić plan, który chcemy zrealizować. Dobrze, aby zawierał on zarówno cele krótkodystansowe, jak i dłuższe bardziej skomplikowane. Plan nauki powinien uwzględniać umiejętności, które chcemy posiąść, wiedzę do opanowania oraz zaplanowanie czasu nauki. Jeżeli chcesz efektywnie uczyć się programowania to dodatkowo dobrze jest, ustalić skąd będziemy czerpać wiedzę, czy zdecydujemy się na kurs, podręczniki czy inne pomoce naukowe. 

Pamiętaj o regularnym powtarzaniu umiejętności

Uczenie się programowania przede wszystkim opiera się na regularnym powtarzaniu zdobytej już wiedzy, tak aby podstawy były opanowane na bardzo dobrym poziomie. Wtedy przyswojone umiejętności będą zapamiętane, a dzięki praktyce cały czas rozwijane. Systematyczność jest kluczową cechą przy zdobywaniu nowej wiedzy oraz umiejętności. Działanie długodystansowe pozwoli na osiągnięcie wyznaczonych celów.

Aby uczyć się efektywnie czerp wiedzę z różnych źródeł

Dzięki stałemu rozwojowi platform e-learningowych, baz oferujących kursy oraz wielu podręczników można wybrać odpowiednią dla siebie formę przekazywania wiedzy i cały czas stymulować umysł innymi bodźcami. Jest to bardzo dobry sposób na efektywną naukę, przez to, że podtrzymywane jest cały czas zainteresowanie oraz skupienie. Poza tym może się zdarzyć, że określone zagadnienie w podręczniku zostanie niejasno wytłumaczone, albo w niedostępny sposób, wtedy szukając filmiku instruktażowego w łatwy sposób, można przyswoić wiedzę na określony temat z innego źródła.

Zobacz:   Programowanie Java – jak zacząć?

Praktyka to podstawa

Chcąc efektywnie uczyć się programowania, trzeba pamiętać o regularnym wykorzystywaniu wiedzy w praktyce. Jest to nie tylko jedna z najlepszych form powtarzania materiału, ale również pozwala na rozwój umiejętności oraz zdobywanie nowej wiedzy przez rozwiązywanie nowych pojawiających się zagadnień. Warto zastanowić się jak najszybciej nad stażem, praktykami, czy innymi aktywnościami, które pozwolą na systematyczne programowanie. 

Podsumowanie

Nauka programowania opiera się na fundamencie, który stanowi wiedza teoretyczna z języka składni, a następnie na wykorzystywaniu zdobytych informacji w programowaniu. Aby efektywnie uczyć się programowania, warto postawić na kilka kluczowych kwestii, które wspomogą i ułatwią ten proces.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments